Peeling Chemiczny

Co to jest peeling?
Są to zabiegi złuszczania medycznego, polegające na usunięciu za pomocą specjalnie dobranych substancji (np.kwas glikolowy, kwas migdałowy, TCA-kwas trójchlorooctowy, yellow peel, roztwór Jessnera ) zewnętrznych warstw naskórka, a wraz z nim zbędnych komórek i substancji. Powoduje to odpowiednią przebudowę głębiej położonych elementów skóry właściwej (m.in. wzost produkcji kolagenu, elastyny i glikozamin, lepsze usieciowanie włokien sprężystych i kolagenowych) dając efekt bardziej sprężystej, wygładzonej i rozjaśnionej skóry. Pełna kuracja wymaga na ogół serii zabiegów (4-6) wykonywanych co 2-4 tygodnie. Większość z peelingów nie przeszkadza w codziennej aktywności zawodowej, niektóre z nich wymagają kilkudniowej przerwy w pracy (np. wyższe stężenia TCA).


Wskazania (Dla kogo?)

Główne wskazania do wykonania tego rodzaju zabiegów to:

  • starzenie się skóry (fizjologiczne i słoneczne)
  • odświeżenie, rozjaśnienie wygładzenie i dotlenienie skóry, redukcja
  • drobnych zmarszczek, poprawa napięcia i sprężystości skóry
  • przebarwienia (pozapalne, posłoneczne, hormonalne, plamy barwinikowe)
  • skóra tłusta
  • trądzik- w trakcie leczenia i likwidowanie jego pozostałości
  • powierzchowne blizny zanikowe, rozstępy
  • rogowacenie przymieszkowe twarzy, ramion lub ud

Peelingów nie należy wykonywać u osób, które mają wrażliwą skórę, problemy ,,naczynkowe” oraz u kobiet w ciąży. Na około tydzień przed peelingiem nie należy stosować depilacji, elektrolizy, woskowania, dermabrazji, retinoidów oraz preparatów drażniących skórę.

Przeciwwskazania i wskazania do przeprowadzenia określonego zabiegu każdorazowo ustala specjalista kosemetolog. Bardzo ważne jest również postępowanie pozabiegowe, uwzględniające stosowanie odpowiednich preparatów zawierających filtry UV oraz bezzapachowych, beztłuszczowych kremów.

 

Rodzaje peelingów:

Kwas glikolowy
Istnieją różne stężenia (0%, 35%, 50% i 70%) i pH (od1,6 do 0,6) kwasu glikolowego. Stężenie użytego do peelingu kwasu glikolowego dobiera lekarz wykonujący zabieg.

Po peelingu kwasem glikolowym następuje  drobnopłatowe złuszczanie 2-3 dni po zabiegu. Przez ok. 24-48 godzin na twarzy może utrzymywać się niewielki rumień, uczucie ściągania, mogą pojawić się niewielkie strupki.
Wskazane jest wykonanie serii zabiegów 6-8( co 10 - 14 dni), można je powtarzać 2 razy w roku.

 

Kwas trójchlorooctowy (TCA)

Istnieją różne stężenia TCA (od 10% do 50%). Stężenie użytego peelingu TCA dobiera się do potrzeb skóry...

W zależności od oczekiwanych rezultatów stosuje się adekwatne stężenie i aplikuje się preparat w kilku warstwach. Bezpośrednio po zabiegu peelingu TCA skóra jest zarumieniona, właściwe złuszczanie rozpoczyna się po ok. 2-3 dniach od zabiegu, skóra zmienia barwę na kolor brązowy, pacjent ma uczucie posiadania „skorupki” na skórze, następnie dochodzi do powolnego złuszczania się naskórka - proces ten trwa kolejne 3-4 dni, nie wolno zdrapywać płatów złuszczającego się naskórka (sprzyja to powstawaniu przebarwień i/lub blizn). Okres złuszczania bywa wielokrotnie trudny dla pacjenta, więc dobrze jest zaplanować te dni i pozostać w domu.

 

Roztwór Jessnera

Mieszanina rezorcynolu, kwasu salicylowego, kwasu mlekowego i etanolu.
Bezpośrednio po peelingu roztworem Jessnera skóra jest zarumieniona w zależności od pacjenta do kilku godzin natomiast skóra robi się wygładzona, Właściwe złuszczanie rozpoczyna się po ok. 2-3 dniach od zabiegu, w zależności od intensywności zabiegu złuszczanie może być delikatne, drobnopłatowe lub bardziej nasilone przypominające zmiany po zabiegu TCA. Proces ten trwa kolejne 3-4 dni, nie wolno zdrapywać płatów złuszczającego się naskórka (sprzyja to powstawaniu przebarwień i/lub blizn).

 

Yellow Peel

Należy do zabiegów z serii peelingów chemicznych, które są najpopularniejsze w dermatologii i medycynie estetycznej. Jest najmniej inwazyjnym peelingiem chemicznym istniejącym na rynku.

Jak działa Yellow Peel?
Zabieg Yellow Peel jest zabiegiem wykonywanym wyłącznie przez lekarza.
Działanie peelingu polega na usuwaniu warstwy naskórka na różnych poziomach. Intensywność działania peelingu można indywidualnie dostosowywać do rodzaju uszkodzeń skórnych.

Ma działanie złuszczające poprzez zastosowanie w pierwszej fazie zabiegu kwasu glikolowego i kwasu salicylowego i stymulujące poprzez kwas retinolowy w drugiej fazie zabiegu. Dzięki działaniu trzech innych składników: kwasu fitowego, kojowego i azelainowego spełnia również blokadę endogenicznej syntezy melaniny usuwając istniejące przebarwienia i zapobiegając powstawaniu nowych. Jest to prosty, bezbolesny zabieg przynoszący takie same korzyści jak bardziej agresywne peelingi chemiczne.

Złuszczanie jest delikatne a jego dodatkową zaletą jest znikoma uciążliwość dla pacjenta gdyż wygląd skóry bezpośrednio po zabiegu nie stanowi ograniczenia dla osób aktywnych zawodowo.

Najczęstszymi wskazaniami do zabiegu Yellow Peel są:

  • następstwa trądziku
  • zaburzenia łojotokowe skóry
  • drobne zmarszczki i zmiany posłoneczne
  • wiotkość skóry
  • przebarwienia na twarzy, dłoniach i dekolcie
  • melzma/chloazma

Częstotliwość zabiegów:

Zabieg powinien być powtarzany co 30-60 dni w zależności od potrzeb pacjenta lub w trybie ustalonym przez lekarza w zależności od wskazań.


Peeling pirogronowy

Kwas pirogronowy to alfa-ketokwas obecny w naturze (jabłka, sfermentowane owoce, ocet) posiadający następujące właściwości:

  • sebostatyczne - silne działanie regulujące sebum i zmniejszające tłustość skóry łojotokowej i trądzikowej,
  • dermoplastyczne - stymulacja syntezy kolagenu na poziomie skóry właściwej,
  • antybakteryjne – znaczące obniżenie miejscowego pH, co działa bakteriostatycznie,
  • złuszczające - mniejsze przyleganie komórek naskórka, co powoduje utratę łączności i w następstwie następuje ścieńczenie warstwy rogowej,  komedolityczne (przeciwzaskórnikowe) działa rozjaśniająco i zwiększa świetlistość skóry.

Po zastosowaniu peelingu kwasu pirogronowego skóra jest lekko zaczerwieniona, napięta po 2-3 dniach następuje bardzo delikatne złuszczanie. Dobre efekty uzyskuje się po serii 6-10.

 

Peeling migdałowy

Składniki aktywne: kwas migdałowy 40%,50%  kwas laktobionowy, R.F. Activ Complex, MMPs - Inhibitor, MPF factor, substancje regenerujące i bioprotekcyjne.

Peeling migdałowy jest jedynym peelingiem na bazie kwasu migdałowego. Umożliwia wykonywanie zabiegów przez cały rok, również w okresie letnim bez ryzyka uwrażliwienia skóry na słońce i wystąpienia przebarwień u osób z wysokim fototypem.
Właściwości kwasu migdałowego i doskonała tolerancja przez osoby z cerą wrażliwą umożliwiają wykonywanie zabiegu u osób nietolerujących zabiegów przy użyciu innych kwasów.

Peeling migdałowy może być stosowany bez ograniczeń u osób opalających się na słońcu i w solarium. Posiada silne właściwości bio-ochronne o szerokim spektrum, zapobiegając fotostarzeniu się skóry. Powoduje, że skóra staje się bardziej odporna i mniej wrażliwa na promienie UV.


Efekty zastosowania peelingu migdałowego: skóra: odmłodzona, ujędrniona, elastyczna, wygładzona, opalenizna: równomierna, świetlista, szybsza stymulacja opalenizny. Peeling migdałowy nie zwiększa wrażliwości skóry na działanie słońca.

 

Peelingi chemiczne INNO PEEL

INNO – PEEL SKIN RECOVERY – zabieg spłycający blizny potrądzikowe.
Działanie -  peeling ten działa silnie regenerująco i odbudowująco na włókna kolagenowe i elastylowe, dzięki czemu poprawia sprężystość i napięcie skóry. Skutecznie wygładza jej powierzchnie, spłyca blizny i rozstępy. Ponadto normalizuje proces wydzielania melaniny, co wpływa na likwidację istniejących  przebarwień i zapobiega powstawaniu nowych. Peeling reguluje również wydzielanie sebum, dzieki czemu znaczne zwęża pory i w widoczny sposób poprawia strukturę, barwę i ogólną kondycję skóry trądzikowej.

Wskazania:

  • skóra w okresie przedmenopauzalnym
  • rozstępy oraz przebarwienia będące następstwem powstawania rozstępów
  • rewitalizacja i odmłodzenie skóry
  • regeneracja włókien kolagenowych
  • wygładzenie i spłycenie blizn potrądzikowych
  • regulacja wydzielania sebum w przypadku skóry tłustej i trądzikowej
  • przebarwienia (zaburzenia procesu melanogenezy – hiperpigmentacja)
  • przebarwienia

Pielęgnacja skóry po zabiegu

W celu zamknięcia procedury zabiegu, należy intensywnie nawilżyć skórę.
Należy również unikać ekspozycji na słońce i stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną.

 

INNO – PEEL ANTIAGING – zabieg przeciwzmarszczkowy. Jest mieszaniną kwasów AHA i retinolu, które powodują niewidoczne dla oka złuszczanie warstwy rogowej naskórka i wpływają na poprawę nawilżenia skóry. Ponadto stymulują fibroblasty ( komórki skóry właściwej) do produkcji nowego kolagenu i poprawę napięcia oraz elastyczności skóry. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym wpływają ona na  zmniejszenie uszkodzeń wywołanych działaniem wolnych rodników i pobudzają proces odnowy komórkowej. Peeling ten poprawia fakturę i barwę skóry, zmniejsza jej szorstkość oraz w widoczny sposób poprawia stan skóry dojrzałej.

Wskazania główne:

  • drobne zmarszczki
  • odmłodzenie skóry
  • regeneracja włókien kolagenowych
  • skóra z pierwszymi oznakami fotostarzenia

Wskazania dodatkowe:

  • przebarwienia (zaburzenia procesu melanogenezy- hiperpigmentacja)
  • skóra zniszczona

 

INNO – PEEL WHITENING – zabieg złuszczająco – rozjaśniający. Jest to peeling o właściwościach naprawczo-regenerujących. Powoduje silne złuszczanie powierzchni naskórka, a dzięki składnikom depigmentacyjnym hamuje produkcję i zmniejsza akumulację barwnika-melaniny. Połączenie składników takich jak: Morus alba, Idb – Light, kwas kojowy, emblica, arbutyna, kwas salicylowy, Chromabright pozwoliło uzyskać mocny, lepszy standard w walce z przebarwieniami. Kwas salicylowy, kojowy  i retinol dodatkowo idealnie wygładzają skórę i pozwalają na głębsze działanie pozostałych składników aktywnych. 

Po zastosowaniu peelingu następuje intensywna odbudowa naskórka oraz przebudowa i regeneracja włókien kolagenowych. Zaletą kwasu INNO-PEEL Whitening jest działanie na różnych poziomach skóry. Na poziomie naskórka następuje pobudzenie regeneracji komórkowej a tym samym pogrubienie skóry i naskórka. Na poziomie skóry właściwej działanie peelingu skutecznie hamuje i rozprasza akumulację melaniny.

Wskazania główne:

  • przebarwienia ( zaburzenia procesu melanogenezy )

Wskazania dodatkowe:

  • skóra z pierwszymi oznakami starzenia
  • skóra tłusta, łojotokowa
  • blizny

 

INNO-PEEL LACTOBIO C  -  zabieg przeznaczony jest dla skóry z oznakami starzenia, a także z towarzyszącymi im przebarwieniami. Specjalne połączenie składników dwóch preparatów w czasie trwania jednego zabiegu, pozwala zwiększyć ilość produkowanego kolagenu i przebudować strukturę włókien elastylowych. Dzięki czemu zmarszczki ulegają spłyceniu, a skóra staje się bardziej napięta, jędrna i w efekcie zabiegu otrzymujemy także rozjaśnienie przebarwień i ujednolicenie koloru skóry.

Odpowiednio dobrane proporcje i stężenia kwasu laktobionowego, glikolowego, migdałowego i mlekowego pozwalają wykorzystać w stopniu maksymalnym ich działanie, przy całkowitym bezpieczeństwie stosowania. Obecność obecność kwasu askorbowego (Wit. C )chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a kwas hialuronowy głęboko regeneruje i nawilża skórę.

Wskazania główne:

  • skóra w okresie przedmenopauzalnym
  • skóra z oznakami fotostarzenia
  • regeneracja włókien elastycznych

Wskazania dodatkowe:

  • przebarwienia ( zaburzenia procesu melanogenezy – hiperpigmentacja)
  • odmłodzenie skóry